Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Moje filmová sezona za rok 2015

Rok 2015 je za námi. Během té doby se urodilo několik skvělých kousků, pár velkých zklamání, ale občas nás některé snímky příjemně překvapily. Sám jsem si sestavil svůj žebříček, ve kterém rekapituluji uplynulý rok. 

 

TOP 5 nejlepších filmů za rok 2015

1) Star Wars: Síla se probouzí

Vypadá to, že jdu s davem, ale Star Wars je zkrátka fenomén, kterému musel podlehnout každý. Je vidět, že Abrams šel na jistotu, ale zároveň dal fanouškům přesně to co chtěli a to, že jsou některé motivy převzaty ze čtvrté epizody je vedlejší. Film nám představil zcela nové postavy, které nevyházejí ze světa Star Wars, ale jsou uměle vytvořené pro novou trilogii. Nová epizoda Star Wars je návratem se vším co máme na této frančíze rádi.

2) Šílený Max: Zběsilá cesta

George Miller se vrátil ke své oblíbené značce a byl to fakt nářez. Určitě se nejedná o revoluční film, ale určitě ani nekazí reputaci zbytku série. Dá se s klidným svědomím říct, že Fury road je v podstatě Bojovník silnic s vyšším rozpočtem a Tomem Hardym namísto Mela Gibsona. Film nevyniká nějakým převratně promyšleným vyprávěním a kdo viděl předchozí filmy tak ví, že ani stylisticky to není nijak odlišné. Nový Max boduje hlavně svojí atmosférou a akčními sekvencemi, které vám s dobrým zvukem urvou hlavu.

mad-max

 

3) Spectre

Dost kritizované pokračování agenta 007, které je ale podle mne přesně takové jako mělo být. Dokončuje příběh Bonda, který má svoje vlastní démony (už od Casina Royale) a zároveň některými motivy vrací k verzi, kterou známe například od éry Pierce Brosnana. Uznávám, že napojení na skupinu Spectre je trochu na sílu, ale jinak je to skvěle vystavěná Bondovka stejně jako předešlé filmy.

4) Jurský svět 

Zmrtvýchvstání slavné značky nemohlo dopadnou lépe a musím říct, že jsem tomu moc nevěřil. Colin Trevorrow inovoval svět ještěrů a nové druhy a zajímavé prvky. K tomu přidal pár odkazů na staré fláky, vybral sympatické herce a v tu ránu se peníze sypaly jako na běžícím pásu. Na některé scény z Jurského světa asi nikdy nezapomenu.

JURASSIC-WORLD-15-1940x1042

 

5) Malý princ

Asi moje největší srdcovka. Knižní předlohu zbožňuju, takže mne neodradilo ani berlička v podobě vyprávění o malé holce, která se přestěhuje do nového sousedství. Skvělý hudební doprovod posiluje sílu a kouzlo předlohy. Skvělé využití CGI a fázové animace na rozdělení reálného a pohádkového světa a skvělé obsazení. Co víc chtít od adaptace své oblíbené knihy.

 

TOP 3 zklamání roku 2015

1) Ex Machina

Film plný potenciálu k tomu, aby donutil diváka popřemýšlet o mnohých tématech. Bohužel vše co se ve filmu rozebíralo se jenom nakouslo a nešlo se až k jádru pudla, což mě docela dost zamrzelo. Každopádně nelze vytknout skvělé výkony hlavních herců a stylizaci umělé inteligence.

ex-machina

 

2) Marťan

Pro někoho Scott zase v nejlepší formě, ale pro mne hra na jistotu s kvalitním hereckým obsazením a kvalitní knižní předlouhou. Nedá se upřít určitý režijní vklad a také to, že si film bere ty nejlepší vtipy z knihy, ale kromě toho se jedná v podstatě o klasický survival na Marsu, který svou formou nijak nevybočuje z ostatních filmů tohoto žánru.

3) Chappie

Blomkampa mám celkem rád. Elysium bylo fajn i když fikční svět měl svoje mouchy. Chappie selhává snad ve všem. Samotné vyprávěný nemá celistvou strukturu, postavy jsou loutky, které jednají v každé scéně úplně jinak než jak byly představeny v expozici, záporák je zlý protože je to záporák a robot Chappie je asi ta nejotravnější postava v Hollywoodském filmu. Tohle už nikdy v životě nechci vidět.

chappie_2015_movie-wide

 

Největší překvapení roku 2015

Fantastická čtyřka

Tenhle restart od režiséra Joshe Tranka si do odnesla od kritiků a finančně propadla. Na filmu je vidět, jak moc byl omezený požadavky studia, ale zároveň jde vypozorovat i snaha o přiblížení se samotnému komiksu. Hlavní postavy jsou se teprve poznávají a Doom je tak minimálně dvakrát lepší než v předešlé adaptaci. Film, který většina nenávidí já mám upřímně rád a klidně se na něj zase někdy podívám.

Tohle byl můj stručný žebříček filmů za rok 2015 a v nejbližší době očekávejte osobní výběr kolegů Honzy a Mika v novoročním podcastu.