Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Markovy RECeNZE 2023

Máme tady Marka, a ten má rád filmy a seriály. Jak na nějaký koukne, stručně napíše své hodnocení. Tady je najdete všechna pohromadě.

| 2022 | 2023 | 2024 |

2023

ČSFD
premiéra: 30. 11. 2023

60%

Tancuj Matyldo (2023)

Film hodnotím poněkud níže, než to vychází na ČSFD, kde se aktuálně nachází v červených číslech s hodnocením kolem 80%, nicméně já to cítím jinak. Za prvé vůbec nechápu, proč je u žánru napsáno Komedie/Drama, protože v tomto případě se jedná o čistokrevné drama, které s komedií nemá nic společného a ve filmu jsou asi 2 vtipnější scénky, nicméně ten vtip je spíše k pláči. A za druhé tento film není vesměs ničím zajímavý nebo originální. Ústředními postavami jsou zde syn s matkou, která trpí Alzheimerovou chorobou, s poměrně progresivní formou. A film zde řeší otázku, kterou asi řeší spousta lidí v této situaci, a to zda dát/nedát rodiče někam do ústavu, protože vyžadují téměř 24-hodinovou péči. Jedna strana mince znamená zbavit se břemene, druhá pak zahodit dosavadní život a veškerý čas obětovat matce, která se nevědomky dopouští jednoho průseru za druhým a vy z toho pomalu blázníte a opouští vás i vaše okolí. Syn tedy řeší celý film toto dilema a zkouší různé cesty jak z toho ven a my se tak díváme na smutný příběh syna a matky, který slabším povahám na konci určitě vyloudí slzy na tváři, což k tomuto filmu zkrátka patří. Je to smutný příběh. Co se týče hereckých výkonů ústřední dvojice, tak zde není, co vytknout. Ostatně jak Karel Roden, tak Regina Rázlová jsou ikony ve svém oboru a člověk od nich i tak nějak očekává skvělý výkon, který zde nechyběl. Co trochu kazí dojem je přítelkyně v podobě Zuzany Kanócz, která se z nepochopitelných důvodů snaží mluvit česky a vůbec, ale vůbec jí to nejde a zní to hrozně. Nerozumím, proč slovenská herečka hrající slovenku nemohla mluvit Slovensky. Zbytek postav je zde tak nějak do počtu a na příběh jako takový nemají přímý dopad. Ve filmu vidíme ještě vztah otce a syna (vnuka), který také není ideální a dost skřípe, ale je to spíše druhotná linka. Primárně se tu řeší Alzheimer …

Autor: Marek | Vytvořeno: 29. 12. 2023

ČSFD
premiéra: 22. 12. 2023

65%

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Asi jsem zase divný, ale nechápu trochu ten obecný hate kolem tohoto filmu a stejně tak nechápu komentáře na ČSFD udělující tomuto kousku jednu hvězdičku. Nejedná se samozřejmě o kdovíjaké vrcholné dílo, ale jedna hvězda je totální úlet. Domnívám se, že tito hodnotitelé si udělali o filmu nějaký obrázek a když jim pak výsledné dílo nezapadlo tam, kde si ho vysnili, tak z toho okamžitě udělali téměr odpad. Nechápu ani ty komentáře na adresu Z. Snydera. Když to srovnám se všemi filmy, které jsem viděl za posledních pár let (a nemyslím jen Snyderovy filmy), tak se rozhodně nejedná o nějaký propadák nebo odpad. Za mě solidní kousek, u kterého jsem se docela bavil. Je pravda, že některé pasáže mě lezly trochu na nervy, protože Snyderův podpis je tady naprosto zřetelný – dlouhé pohledy hlavních postav (aka Justice League), často až zbytečné extrémně zpomalené záběry i tam, kde to nedává smysl, apod. To je prostě Snyder a on to bez toho neumí, ale na druhou stranu to bylo ještě v mezích snesitelnosti. Právě i za toto trochu srážím hodnocení, protože jsem se pár krát přistihl, jak jsem si říkal „ať už to sakra zrychlí“ 🙂. Co se týče příběhu, tak ten krom jednoho zajímavého zvratu příliš neohromí, ale na druhou stranu vymyslet něco ohromujícího je docela problém, jelikož většina filmů se dneska prostě recykluje a skládá do sebe viděné jinde. Když vezmu v potaz, že se jedná o Netflix produkci, kde člověk automaticky očekává béčkové filmy, tak za mě toto rozhodně nepatří do sekce jedna hvězdička z pěti. Obsazení hlavních postav je příjemné, hlavní hrdinka mi do té role sedla, záporák taky dobrý a CGI bez problémů koukatelné. Pokud v tom chce někdo hledat Star Wars a nebo nějaký mega příběh, či snad nové universum aka Marvel/DC, tak bude samozřejmě zklamaný. Kdo se chce podívat na sci-fi z daleké budoucnosti, kde nemusí po zkouknutí přemýšlet hodiny nad tím, o co tam vlastně šlo, tak bude spokojen. Neříkám nadšen k prasknutí, ale spokojen určitě. Ostatně komentáře na facebooku v Netflix skupině jsou vesměs pozitivní. Na ČSFD asi hodnotili samí „kritici“, kteří ve filmech vždycky hledají nějaký vyšší smysl 🙂.

Autor: Marek | Vytvořeno: 28. 12. 2023

ČSFD
premiéra: 20. 7. 2023

60%

Oppenheimer (2023)

Já to mám s Nolanem prostě blbé, protože nikdy absolutně nevím, jak to dopadne a když se koukám pár let zpětně, tak to mám jak na houpačce. Jeden film pecka, druhý průměr, pak zase pecka a pak zase průměr. Resp. dle ČSFD má Nolan jen samé pecky, ale prostě některé jeho filmy já bohužel nedokážu docenit. Je to poměrně zvláštní, protože bych chápal, že mě nebude brát z jeho tvorby nic nebo všechno, ale tento trend nahoru dolů prostě nechápu. Počátek, Batmani, Tenet – to jsem prostě žral a hodnotil zatraceně vysoko. Jenže pak jsou tu filmy jako Interstellar, Dunkerk a Oppenheimer…, a to mě prostě nedokáže zaujmout. Oppenheimer byl pro mě velké očekávání a těšil jsem se hlavně na film bez jediného CGI záběru. Byl jsem zvědavý, jak to bude všechno vypadat a zde smekám. Musela to být spousta práce, a to nemám na mysli jen ten výbuch, ale celkově všechny dobové kulisy a masky herců, protože je vidíme mladé i staré. Tohle jako všechna čest. Ale film sám o sobě mě prostě fakt nudil. Zrovna tady ta tří hodinová stopáž je zbytečná. Zkrátit to alespoň o půl hodiny by bylo fajn. Taky jsem se občas ztrácel v dějových linkách, kdy se skáče sem a tam a do toho ještě jedna linka černobílá. Prostě jsem často přesně nevěděl, kde jsem a až ke konci jsem se trochu začal orientovat. Potom tu máme spoustu postav, jmen a jak se to tři hodiny plácá všechno přes sebe, tak prostě nedokážu udržet pozornost. Jo, asi to je moje chyba, ale jsem jen obyčejný divák a všechno je tu tak roztahané, že jsem to fakt dokoukal jen z povinnosti. Herecky je to fajn, režijně taky, scénář asi OK, ale nedokázal mě zaujmout a tedy nemohu hodnotit jinak, než jak hodnotím. Docela jsem rád, že jsem si to nemusel vytrpět v kině. Už se ale těším na další Nolanův film, protože dle historie to vypadá, že ten další mě zase strašně nadchne 🙂.

Autor: Marek | Vytvořeno: 13. 12. 2023

ČSFD
premiéra: 17. 8. 2023

70%

Blue Beetle (2023)

Tento film se mě strašně špatně hodnotí, protože zcela určitě nejsem jeho věková cílová skupina. Za mě je to cíleno na 13-16 let. Ne, že by se na to ve vyšším věku nedalo koukat, ale když už má člověk nějakou filmovou historii za sebou, tak se mu to v hlavě tak nějak samo srovnává už při koukání. A bohužel tenhle film je toho krásným příkladem. Po technické stránce je to zmáknuté fajn, CGI konečně ve standardu (nevím, co to bylo za úlet ve Flashi). Co se týče příběhu, tak ten je tak hloupý, až to bolí a takových filmů by mohlo vycházet 5 do roka. Co, proč, kdo, jak… hlavně to neřešme, resp. neřešte. To je jasný vzkaz od scénáristů a nebo možná promyšlený tah pro budoucí prequel? Uvidíme v následujících letech, ale jelikož to asi zrovna kasovní trhák nebyl, tak kdoví. Celý film tak drží nad vodou hlavně komediální stránka, kde exceluje strýček a v závěru skvělá babča. Ve výsledku tu tak máme fantasy komedii, která standardně příliš nenadchne, ale ani neurazí. Kdybych to měl hodnotit čistě za diváka 40+, pak bych sáhnul ke 40%. Pokud jako dítě dnešní doby, pak bych se nebál jít až k 80%. V průměru to vychází na 60%, ale jelikož CGI je fajn, komediální stránka pobavila a konečně neřešíme zase po delší době třetí pohlaví, tak hodnotím 70%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 12. 12. 2023

ČSFD
premiéra: 28. 9. 2023

80%

Stvořitel (2023)

Asi budu divný, ale mě to bavilo a líbilo se. Když jsem si pak zpětně četl komentáře na ČSFD nebo Traktu, tak se tomu vyčítá slabší příběh, nelogické jednání postav, hloupí AI roboti apod. Jako ano, to všechno tam sice je, ale je to všechno zabaleno do tak hezkého kabátku a svižného tempa, že jsem se nad tím při sledování ani moc nezamýšlel a dochází mi to až zpětně s těmi komentáři. Ale jelikož se nechci nechat zpětně ovlivnit, tak proto hodnotím, jak hodnotím, protože mě ten film prostě sednul. Vizuál je skvělý, CGI si dovolím říct bezchybné, což vzhledem k rozpočtu je až neskutečné a nechápu, kde mizí peníze ve filmech jako Gray Man, či nových hollywoodských filmech s mnohdy dvoj-třínásobným budgetem, ale vypadající o level hůře. Příběh není nijak originální, což vzhledem k tématu beru, protože tam není moc, co vymýšlet a filmy s AI v budoucnosti jsme tu už měli mockrát a není tam, co vymýšlet. Vždycky to je o tom, že s AI válčíme a jde jen o to, z jakého důvodu. Co se týče hlavního hrdiny v podání J. D. Washingtona, tak upřímně mi zde nevadil. Je pravda, že herecké zkušenosti stále sbírá a je to vidět, jak zase někteří naráží v komentech. Podtrženo sečteno, za mě překvapení roku a vůbec bych neměl problém kouknout se na to někdy znovu.

Autor: Marek | Vytvořeno: 27. 11. 2023

ČSFD
premiéra: 08. 12. 2022

70%

Šílená noc (2022)

Vůbec jsem nevěděl, co od toho čekat. A popravdě zpočátku jsem byl trochu skeptický, ale úvod do filmu je poměrně rychlý a stejně tak jsou docela rychle vyloženy karty na stůl a vy tak víte, během pár minut, o jaký druh filmu se bude jednat. A zde se divák musí rozhodnout, zda to bude akceptovat, či nikoliv. Pokud ano, čeká vás dobrý nášup žánru mystery-drama-action-comedy. Pokud ne, pak raději dál nekoukejte, jinak budete zhnuseni. A pokud jste alespoň trochu věřící a Vánoce jsou pro vás opravdový svátek, pak také doporučuji se nedívat. Ale přistoupíte-li na zdejší podání Vánoc, resp. vánočního večera, pak se určitě pobavíte. Krve je zde dost, surovosti a brutality také. K tomu okořeněno poměrně slušným vtipem a perfektním Santou v podání Davida Harboura. Výjimečně jsem koukal s dabingem a zde musím taky pochválit. Samotný hlas i styl dabingu Santy je perfektní a skvěle to sedělo. Velice rád bych viděl pokračování v podobě prequelu a toho, jak Santa vznikl a jelikož tvůrci toto ve filmu mírně naznačí, ale nic moc neprozradí, je dost možné, že pokračování se dočkáme. Zda v podobě prequelu nebo sequelu se musíme nechat překvapit.

Autor: Marek | Vytvořeno: 22. 11. 2023

ČSFD
premiéra: 30. 9. 2005

65%

Serenity (2005)

No jo, tak jsem si po letech dohnal malý restík 😊. Náhodou jsem na to nedávno narazil a zjistil, že mi to kdysi jaksi proklouzlo mezi prsty. Těžko hodnotit film takto zpětně, protože ve své době to byl asi trhák. Všechny ty efekty, vesmíry, lodě, atd… Ale dneska už to jaksi za ty roky všechno známe a máme toho až nad hlavu. Možná i proto jsem z filmu neměl dojem nějaké mega pecky. Nebylo to špatné, ale zápletka vcelku jednoduchá, hlavní postava v podobě River za mě hodně nevyužitá a šlo z ní vytřískat určitě více. Většinu filmu se krčí někde v koutě a přitom zbytečně. Samozřejmě dle očekávání na konci se probere a… nebudu spoilovat, kdyby to náhodou četl někdo, kdo to ještě neviděl. Herecké obsazení je OK, scénář také netrpí vyloženě dírami, nicméně celé je to takové dost předvídatelné. Ale neměl jsem alespoň u sledování nutkání říkat si, „co to sakra…?“, takže za mě dobrý. Jsem rád, že jsem si rozšířil sbírku shlédnutých sci-fi kousků a hodnotím solidními třemi hvězdami na ČSFD.

Autor: Marek | Vytvořeno: 9. 11. 2023

ČSFD
premiéra: 29. 9. 2023

70%

Ještěr (2023)

Osobně jsem čekal trochu víc. Je to strašně roztahané a pomalé. Moc se to vleče. Na můj vkus až moc často je ve filmu naznačeno hudebním podkresem a gradováním, že nastane nějaká zlomová scéna a najednou bum… a ono nic. Jako jednou, dvakrát OK, z diváka si vystřelili, ale tady mi to nějak začalo lézt trochu na nervy. Závěrečné titulky na mě vyskočily tak nějak nečekaně, protože jsem čekal ještě zodpovězení některých otázek ohledně některých postav, které se v průběhu filmu objeví, ale pak se vlastně nedozvíme, co se s nimi stalo a jaká byla jejich role. Nevím. Buď už jsem starý na tyhle filmy nebo to prostě nebylo úplně dotaženo. Na druhou stranu tyhle záhadný detektivky jsem vždycky miloval a vždycky se to všechno nakonec smysluplně vysvětlilo. Tady ten pocit bohužel nemám, a proto jdu s hodnocením trochu níž. Co se hereckého výkonu Benicia Del Tora týče, tak ten byl excelentní a chvála bohu za něj, protože jinak by to hodnocení šlo ještě níže. Za mě tedy solidní detektivka, kterou stačí vidět jednou a asi se na ni brzy zapomene.

Autor: Marek | Vytvořeno: 3. 11. 2023

ČSFD
premiéra: 21. 9. 2023

40%

Expend4bles: Postr4datelní (2023)

Jelikož věřím, že to už je fakt poslední díl, tak jsem to dal, abych to měl komplet. A bohužel zůstává pravdou, že série má stále sestupnou tendenci. První díl skvělý, druhý mírně slabší a pak to šlo strmě dolů. Poslední, tedy čtvrtý díl, opět klesá níž. Možná by si někdo řekl, že po třetím už to nejde, ale opak je pravdou. Bohužel zde nefunguje vůbec nic. Je to jedna velká nuda a to jediné čím tento film může zaujmout, tedy akční scény, nestojí mnohdy za nic. Někde v komentáři na CSFD jsem četl, že je zde fakt špatné CGI. Tady musím trochu nesouhlasit a uvést na pravou míru, že není špatné, ale je přímo OTŘESNÉ. A o to víc to bije do očí, když se to mixuje s realitou. Tady mírná pochvala za to, že výbuchy jsou často skutečné jako za starých časů z devadesátek, ale když se do toho pak namixují CGI efekty, které občas vypadají hůř, než v dnešních video hrách, tak je to fakt průser. Stejně tak zde často vidíme scény na modrém/zeleném pozadí a bohužel opět do očí bijící. Chudáci herci. Až se divím a nechápu, že to dokážou zahrát, resp. kdoví kolik pokusů jim to zabralo. To bych rád viděl nějaké video z natáčení. Asi by to bylo zábavnější, než samotný film. Co se týče scénáře, příběhu, režie, kamery, atd., zde je to také těžký podprůměr. Dolph Lundgren tady vypadá hrozně. A ještě mu dají delší vlasy. Fakt dědek, co už by na plátno v podobě akčního borce neměl být obsazován. A hlavně on neumí hrát a je fakt toporný. Novou tvář v podobě Meghan Fox jsem tady vůbec nepochopil. Kdyby tam nebyla, tak by to bylo úplně jedno. Hysterický výstup na začátku filmu mohl zahrát kdokoliv a ten zbytek stejně tak. No možná jim tu roli nikdo jiný nechtěl vzít. Tony Jaa je ještě topornější, než kdy dříve. Ten před kamerou prostě nesmí mluvit. Musí jen kolem sebe kopat. Jak začne něco „hrát“, tak to fakt diváka bolí. Sly se tady jen tak trochu mihne, ale chápu, že v jeho letech už by to neutáhnul. Pak tu máme pár nevýrazných parťáků, u kterých vám je jedno, co s nimi bude. Zůstává tak jenom Jason Statham, který alespoň něco umí zahrát a zahláškovat, ale to je fakt málo. A upřímně se divím, že tu roli vůbec vzal. Asi potřebuje hodně naspořit na důchod, protože si nedokážu vysvětlit v jakých filmech se tento herec objevuje. Asi bere všechno. Ale vlastně díky 🙏 za to, jinak bych to asi ani nedokoukal.

P.S.: Výrobci letadel by si měli vzít příklad z takových filmů. Představte si, že sedíte v USA a dozvíte se, že v Libyi se něco stalo… A vy tam během chvíle jste s letadlem a už to kropíte. A nebo si plavete na širém moři kdesi u Thajska na nákladní lodi a potřebujete si nechat doručit důležitého svědka z vězení. No a po pár minutách vám s ním na lodi přistává vrtulník. No není to skvělé? A my tady z Prahy na Kubu létáme 13 hodin 🤔.

Autor: Marek | Vytvořeno: 2. 11. 2023

ČSFD
premiéra: 10. 8. 2023

100%

Gran Turismo (2023)

Už je to nějaký ten pátek, co jsem sáhnul po tak vysokém hodnocení, ale ono je to jednoduché. Když zhlédnu film, po kterém ať přemýšlím jak přemýšlím a nemůžu přijít na to, co bych tam změnil nebo co tam chybí nebo nadbývá, tak prostě nemohu hodnotit jinak, než plným počtem. Gran Turismo obsahuje všechno nadávkované přesně tak, jak by mělo být. Je tam napětí, akce, drama… no prostě všechno to do sebe krásně zapadá. Po technické stránce je film zmáknutý perfektně, stejně tak kamera, scénář, režie. Fakt jsem film zhltnul od začátku do konce, ani chvíli jsem se nenudil, a tak to má u filmu vypadat. Po dlouhé době zase opravdu povedený kousek, kterého nelituji a doporučuji se na to podívat. Samozřejmě pokud vám auta nic neříkají a herní svět, potažmo herní konzole už vůbec ne, tak asi to nadšení bude o trochu menší, ale když uvážím, že se jedná o film na motivy počítačové hry, tak je to asi to nejlepší, co jsem kdy v tomto směru viděl.

Autor: Marek | Vytvořeno: 27. 10. 2023

ČSFD
premiéra: 16. 6. 2023

80%

Alibi na klíč: Den D (2023)

Takhle přesně má vypadat opravdu legrační komedie. Ano, některé vtípky jsou trochu přepálené, ale jinak je to celkově vzato opravdu zábavný kousek, který jede ve stejných kolejích jako první díl, resp. místy ještě o kousek výše. Asi je to tím, že to není Hollwood nebo Netflix, ale komplet Francouzská komedie se vším všudy. Je to moderní, je tam spousta legračních momentů, skvělé nápady, vtip přesně v místě, kde má být a žádné násilné tlačení diváka do momentu „teď byste se měli smát“, jak to známe právě z některých Hollywoodských filmů. Tady jsem se mnohokrát od srdce zasmál a pobavil. Až to budou dávat v televizi, určitě se rád mrknu znovu. Pro všechny milovníky komedií mohu vřele doporučit. A pokud se vám líbil i první díl (také doporučuji), pak shlédnutím pokračování jistě neprohloupíte.

Autor: Marek | Vytvořeno: 18. 10. 2023

ČSFD
premiéra: 31. 8. 2023

60%

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Po pěti letech dorazila další sólovka Denzela Washingtona ze série Equalizer, tentokrát s podtitulem Poslední kapitola. Na jednu stranu škoda, na tu druhou však klobouk dolů za to, že se do toho v jeho letech ještě pustil. Bohužel právě věk zde hrál asi podstatnou roli při akčních scénách, kterých je zde opravdu poskrovnu, a ještě poměrně krutě sestříhané tak, aby tam defacto Denzel nebyl vidět. Ale upřímně se to dalo čekat. Film tak místo akce musel stavět spíše na námětu, scénáři, a režii. Bohužel tomu však něco chybí. Zasazení příběhu do prostředí malebné sicilské vesničky je fajn, stejně jako italská mafie. Nicméně nemohl jsem se ubránit dojmu, že mi to nějak moc nesedí. Když vzpomenu na perfektní první díl a trochu slabší druhý, tak tento poslední se nese spíše v duchu toho druhého, ale překonat jej nedokázal a spíš jsou na stejné úrovni. Film to není špatný, ale podruhé si jej už bohužel nepustím a pokud na Equalizer někdy chuť dostanu, půjdu automaticky po prvním dílu. Pro milovníky série a případně Denzela to bude asi pohodová jednohubka. Pro ostatní spíš slabší akční kousek.

Autor: Marek | Vytvořeno: 17. 10. 2023

ČSFD
premiéra: 8. 6. 2023

65%

Transformers: Probuzení monster (2023)

Tak jsem se nakonec odhodlal a šel do toho, přestože jsem posledních pár dílů Transformerů vynechal. Říkal jsem si, že to zase po nějaké té době zkusím, abych si udělal přehled kam se série posunula. A musím říct, že to pro mě bylo příjemné překvapení. Ne, že by film byl bůhvíjak zajímavý, ale možná proto, že jsem už dlouho žádné transformery neviděl, tak mě to celkem bavilo. Scénář je samozřejmě slabší, protože tam už není moc co vymýšlet, herecké obsazení mi taky úplně nesedlo, ale naštěstí lidé jsou zde na vedlejší koleji a celý film je spíš o těch Transformerech, což je za mě ta lepší varianta. Ostatně hlavně za scénář a námět srážím hodnocení, protože některé věci se ve filmu dějí tak nějak „chaoticky“ a říkáte si „jak?“, „proč?“, apod. Ale holt ono už ohledně Transformerů bylo vše řečeno a tak bohužel není moc co vymýšlet a pak to tak dopadá. Co mě však velice potěšilo bylo kvalitní CGI – přesně takové, jak si pamatuji z prvních dílů Transformers. Žádný hnus, který často vídáme v nových filmech, aka The Flash apod. Zde odvedly animační studia opravdu kvalitní práci a dívalo se na to parádně. Film po nutném úvodním představení dvou hlavních hrdinů najede do akčních kolejí a zůstane v nich až do konce. Dvě hodinky tak utekly jako voda a já se ty dvě hodinky opravdu bavil. Ne, že bych si někdy tento díl pustil znovu, ale jako akční jednohubka s Transformery je to fajn kousek, který nemůžu hanit. Za mě tam bylo, co tam být mělo. Pustil jsem si Transformery a dostal Transformery 🙂.

Autor: Marek | Vytvořeno: 5. 10. 2023

ČSFD
premiéra: 3. 8. 2023

40%

Meg 2: Příkop (2023)

No asi takhle… jednička bylo takové milé překvapení. Takový ten film, co už tu dlouho nebyl a vyloženě tu chyběl a celkem se na to i dalo koukat, i když to byla „pakárna“. Ale člověk to tak bral a prostě si to užíval. Druhý díl byl pro mě naprostým překvapením, protože jsem vůbec nečekal, že by někdo šel do takové ptákoviny podruhé. Ale světe div se, stalo se. Po zhlédnutí traileru jsem si říkal, že to prostě musím vidět, že to bude fajn legrace ve stylu Sharknado a že to takto bude i pojato, jenže… ono to sice je ve stylu Sharknado, ale tvůrci to myslí naprosto vážně a herci také. A to je ta horší kombinace, protože v tu chvíli na to koukáte, jako na „skutečný“ film, ale přitom je to úplná blbost. Kdyby to tvůrci pojali jako komedii, resp. jako legraci a herci také, mohla by to být možná větší sranda. Takhle je to jenom slátanina nesmyslů, navíc s velmi špatným CGI, jak už je dnes zvykem. Fyzické zákony se zde jaksi vytratily a i to, co na první pohled je jasný nesmysl se nám tady někdo snaží „objasnit“. No zkrátka zatímco první díl jsem hodnotil 50%, tak u druhého musím jít s hodnocením ještě níž, protože to prostě bylo horší. Sice tady všeho bylo víc, ale ne vždy více znamená lépe. Tento počin tedy poslouží jako jednohubka pro nenáročného diváka a osobně lituji všech, co za to utratili peníze v kině. Tohle rozhodně do kin jít nemělo.

Autor: Marek | Vytvořeno: 29. 9. 2023

ČSFD
premiéra: 3. 8. 2023

75%

Nikdy neříkej nikdy (2023)

Ano, já chodím i na české filmy a mohu říct, že tenhle kousek byla zase trefa do černého. Rovněž taky hned na úvod musím říct, že cílová věková skupina tohoto filmu je za mě 30+. Mladší publikum ho asi úplně nedocení, protože je to příběh ze života, a kdo nemá něco odžito, bude si asi říkat, že tohle se normálně stát nemůže a je to tak jen napsané pro film. Čím je ale člověk starší, tím více se v některých momentech vnitřně sám najde. Výběr herců do hlavních rolí za mě naprosto perfektní. Jak Tereza Kostková, tak Tomáš Maštalír. Stejně tak jejich děti. Všichni mi tady perfektně sedí, nikdo nevyčnívá. Také je potřeba zmínit, že ve filmu se velmi často mluví pouze Slovensky a možná defacto víc, než česky. I proto je lepší starší publikum, aby netrpělo jazykovou bariérou 🙂. U filmu jsem se párkrát i hezky zasmál – humor je tady použit opravdu trefnou formou přesně v místech, kde to sedí. Ale prosím neplést s komedií. Převládá zde spíše dramatická a romantická stránka a opět za mě velice dobře ztvárněná. Na film se koukalo perfektně a čas ubíhal velmi rychle. U scénáře jsem si nevšiml nějakých prázdných nebo nesmyslných míst a vše do sebe krásně zapadalo. A konečně tu máme zase jeden normální film, ve kterém nám nikdo nenutí aktuální politicky korektní názory. Hudební podkres byl zvolen také skvěle a ten konec… no ano, hrkly mě slzy do očí, ale jakože dojetím 🙂. Když se tohle filmu povede, má můj obdiv a je to známka toho, že dokázal v divákovi probudit skutečné emoce a naladit ho na tu správnou vlnu. Za sebe mohu s klidným svědomím doporučit, ale opravdu až divákovi 30 nebo spíš 35+ jinak to asi úplně nedoceníte.

Autor: Marek | Vytvořeno: 26. 9. 2023

ČSFD
premiéra: 11. 8. 2023

50%

Rachel Stoneová: Sázka na Srdce (2023)

Na tyhle Netflixovské akční jednohubky se strašně špatně píše recenze, protože ty filmy jsou všechny jak přes kopírák. Ať už je to Red Notice, Gray Man nebo tenhle poslední počin v podobě Heart of Stone. Na filmu je až moc vidět, jak se nechal inspirovat posledním dílem Mission Impossible. Je tady, defacto, stejná zápletka s umělou inteligencí, která je naprosto všemocná (Skynet by záviděl). Všechno vidí, všechno ví, všechno umí předpovědět a má kamery i tam, kde žádné nejsou🙂. A opět zde jde o záchranu světa, tentokráte v podobě ženské hrdinky Rachel Stone, kterou ztvárnila Wonder Woman aka Gal Gadot. A tím je v podstatě řečeno vše a hodnotit by se ten film dal i bez zkouknutí a výsledek by byl velice totožný s hodnocením po zhlédnutí. Gal Gadot neutáhne celý film jen na sobě – snaží se prodat nabyté zkušenosti za ty roky coby Wonder Woman nebo Gisele z Rychle a zběsile, ale prostě mám problém věřit této křehké bytosti její akčnost. Tyhle role jsou prostě psané pro chlapy a žena v nich vypadá divně. Krom zápletky narazíme ve filmu i na další vykrádačky z Mission Impossible a za mě je to trochu škoda, protože originalita by tomu seděla více, než si jen říkat „hmm, Tomík to měl lepší…“. Jedná se tedy o další generickou akční jednohubku, kterou Netflix zaplácne místo ve svém katalogu, vy si to někdy jednou pustíte jako kulisu a pak to upadne kdesi v zapomnění. Pokud jste ale cílovka těchto Netflix jednohubek, pak budete spokojeni. Za sebe nemohu hodnotit více jak 50%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 23. 9. 2023

ČSFD
premiéra: 13. 7. 2023

85%

Mission: Impossible Odplata – První část (2023)

Tak jsem se konečně mohl vydat do kina vychutnat si tento kousek na velkém plátně s Dolby Atmos zvukem a určitě to stálo za to. Nemůžu se však zbavit dojmu, že jsem čekal trochu více, ale ono je těžké překonávat téměř dokonalost samu, kterou jsme dostali v předchozích dílech. A to je problém. Když prostě natočíte perfektní film, těžko se pak překonává. Dead Reckoning není špatný film, ale upřímně mě moc nepřekvapil a nedostavil se WOW moment, jako v předešlých dílech. Je to bezesporu kvalitní film jak po stránce příběhu, tak akčních scén i hereckých výkonů. Dostali jsme zde novou ženskou tvář v podobě Hayley Atwell, což byl beze sporu skvělý krok. Ve filmu jí to sekne a své role se zhostila na výbornou. Stejně tak Esai Morales v podobě záporné postavy je skvělý a perfektně se tam hodí. Tom Cruise opět představuje jaký je to „blázen“ a do čeho všeho je ochoten se pustit v šedesáti letech, tak nad tím zůstává rozum stát 🙂. Máme zde tedy skvělý a promyšlený akční kousek roku, který určitě stojí za zkouknutí, ale jestli se na něj podívám někdy znovu? No i vzhledem k délce 164 minut si tím nejsem úplně jistý 🙂.

Autor: Marek | Vytvořeno: 30. 7. 2023

ČSFD
premiéra: 16. 6. 2023

30%

Vědma (2023)

| Seriál | 1. série | 1. a 2. epizoda |

Tentokrát trochu netradičně hodnotím po dvou epizodách celkem pěti dílného pokusu o česko-slovenskou fantasy. Záměrně píšu recenzi předčasně, abych varoval všechny, kdo by měli náhodou stejný nápad jako já a chtěli se na to podívat, plus další díly už fakt nedám. Po dvou dílech (což je defacto víc, jak třetina série) mohu alespoň částečně zhodnotit a je to jedním slovem katastrofa. Herci jsou toporní jako prase, hrají neskutečně blbě, někteří se vůbec do svých rolí nehodí a co je největší průser, tak totálně odfláknutý dabing / post-synchro, kdy vůbec nesedí klapání pusy na to, co postava říká. A nebo mluví potichu (málo otevírá ústa) a vy slyšíte krásně zřetelnou mluvu. Vypadá to otřesně a rušivě, protože to k sobě vůbec nesedí. Nechápu proč dabovat česko/slovenský seriál s česko/slovenskými herci… WTF? Scénář hrůza a většině trikových scén by bylo lepší se vyhnout. Zkrátka tento žánr, navíc v podání producenta VoD platformy VOYO není nic pro českou tvorbu. Zůstaňme u výplachových komedií, pohádek nebo novodobých rádoby kriminálek a fantasy přenechme jiným tvůrcům. Snad se z toho všichni zúčastnění poučí. Hodnocení 30% = 10% koule tohle vypustit, 10% Vědma a 10% Lucie. Toť vše. Brrrr.

Autor: Marek | Vytvořeno: 28. 6. 2023

ČSFD
premiéra: 6. 4. 2023

75%

Papežův vymítač (2023)

Zase jsem po delší době zažil příjemné překvapení, kdy jsem se na film zprvu těšil, pak po prvotních recenzích ani moc ne, ale nakonec jsem se pro něj rozhodl a dobře jsem udělal. Ano, je to jeden z x filmů o vymítání, kterých už tu byla spousta, ale tenhle má velký trumf, a to je Russell Crowe, který tedy velmi „zmohutněl“, ale na druhou stranu zrovna v této roli to vlastně vůbec nevadí, ba naopak. Papežův vymítač je defacto film o pěti lidech, ale scénáristicky dobře zvládnutý a hodina čtyřicet utekla jako voda a najednou byl konec. Nenudil jsem se ani chvíli, dialogy hltal, Russell hrál skvěle, příběh dobrý. No prostě to všechno tak nějak do sebe dobře zapadlo a já se u filmu opravdu bavil. Možná je to i tím, že tuto tématiku mám rád a takový Constantine z roku 2005 je u mě mezi top filmy. Jste-li na tom podobně jako já, pak určitě tímto filmem neprohloupíte a budete se bavit. Nečekejte žádnou šílenou zápletku aka Šifra mistra Leonarda nebo akční jízdu právě ve stylu Constantina, ale klasický spíš „ukecaný“ Mystery Thriller s prvky Hororu. Za mě palec nahoru.

Autor: Marek | Vytvořeno: 26. 6. 2023

ČSFD
premiéra: 16. 6. 2023

90%

Vyproštění 2 (2023)

Po slabším Ghosted a solidní Matce nám Netflix servíruje další akční kousek, tentokrát pokračování velmi povedeného a překvapivého kousku Extraction. A rovnou říkám, že jestli jste první díl neviděli a chcete kouknout na druhý, tak si prvně pusťte ten první. Ne že by bylo potřeba znát dějovou linku z prvního dílu, ale to čím první díl uchvátil, a to jsou akční scény, kdy mnohé z nich byly točeny jakoby na jeden záběr, tak v Extraction 2 toto bylo vyšperkováno ještě o level výš. Režie se opět ujal Sam Hargrave a scénáře Joe Russo a moc dobře věděli, co lidi bavilo na prvním díle a ve dvojce tomu prostě dali boost. První akční scéna o délce asi 20 minut je komplet na jeden záběr (resp. je to uděláno tak, aby to tak vypadalo) a je perfektní. Kamera chvíli za Tylerem, chvíli před ním, když spadne, spadne s ním. A točit něco takového v hromadné bitce s desítkami lidí, to chce set sakra velkou práci to všechno načasovat do jednoho záběru. Zkrátka koukal jsem s otevřenou pusou. A automobilová honička, kdy kamera obkrouží auto, vjede dovnitř a po chvíli zase vyletí ven průstřelem v okně, to je prostě lahoda sledovat. Kamera je zde tedy boží, choreografie bojových scén skvělá a nápaditá a rozhodně nenudí (John Wick by se mohl občas inspirovat) a celý film odsýpá neskutečně rychle. Absolutně nechápu, že film má 2 hodiny. Mě to přišlo tak o půl hodiny kratší, ale je to tou neustálou akcí, která nenudí. Jediné slabší místo filmu jsou trikové scény, kdy bylo potřeba sáhnout více na CGI (typicky výbuchy, granáty, apod.), ale holt budget asi více nedovolil. Jelikož tam toho ale není moc a víc se jede na klasickou akci, tak to jde přehlédnout. A scénář by taky šel trochu místy dopilovat. Pak by to byl masterpiece. No a jelikož si autoři nechali otevřená vrátka na třetí díl, tak třeba se dočkáme. I když překonat tento druhý, už vypadá trochu na Mission Impossible. A co se týče Chrise Hemswortha, tak ten hrál perfektně. Ať už akční nebo dramatické scény – prostě herecky zraje. A tento film mu za mě sednul mnohem víc, než poslední Thor. Podtrženo, sečteno – jsem velice mile potěšen a po dlouhé době jsem zase zažil ten pocit, kdy pokračování povedeného filmu bylo o level výše a dostali jsme perfektní film. To začíná být totiž velká rarita. Milovníci akčního žánru budou z tohoto filmu nadšeni. Za to ručím 😊. A já si to určitě pustím brzy znovu.

Autor: Marek | Vytvořeno: 23. 6. 2023

ČSFD
premiéra: 12. 5. 2023

65%

Matka (2023)

Jennifer Lopez že má 53? A to kde jako? 🙂 Ne, vážně. Do filmu jsem šel bez nějakého velkého očekávání a na rovinu říkám, že Jennifer byl jeden z důvodů, proč jsem si to nakonec pustil. Netflix a Akční/Thriller obvykle bývá zárukou průšvihu a i když na ČSFD film nesklidil bůhví jaké hodnocení, mě to nakonec celkem bavilo. Samozřejmě máme zde jednoduchý scénář se zápletkou stokrát viděnou aka padouch unese dceru matce, matka dceru brání, zachrání, ale pak je zde druhý padouch, který si pro ně dojde, ale ony se nedají – prostě taková ta klasika. Ale je to natočeno dobře, akční scény kvalitní, celkem to odsýpá a nenudí to. Jennifer hraje kvalitně a nikdy bych nevěřil, že jí v této roli budu bad-ass mamku věřit, ale povedlo se. Asi to bude jedna z těch hereček, co zrají s věkem a dokáží uhrát fakt cokoliv. Za mě jako taková hezká jednohubka na odpoledne nebo večer, proč ne. Ale víckrát to asi nikdo vidět nepotřebuje. Po delší době se Netflixu zase něco celkem povedlo.

Autor: Marek | Vytvořeno: 23. 6. 2023

ČSFD
premiéra: 15. 6. 2023

65%

Flash (2023)

Tak jsem se po letech konečně dočkal samostatného filmu Flashe, který zároveň uzavírá jednu éru filmů ze stáje DC nebo chcete-li DCEU a na úvod nutno říci, že se podařilo celkem originálním způsobem provést restart následujícího DCU, poněvadž od této chvíle dále se může dít defacto cokoliv a mohou se objevit noví hrdinové a padouši a nikomu to nepřijde divné 🙂. Konkrétně ve Flashovi jsme dostali novou postavu v podobě sestřenice Supermana, tedy Karu Zor-El a tím bylo dost napovězeno, že do budoucna se teď asi chvíli budeme setkávat se Supergirl namísto Supermana. A musím přiznat, že výběr herečky v podání Sashi Calle byl velice dobrou volbou a ač jsem byl předem skeptický, po zhlédnutí musím říct, že jí role sedí a dokážu si ji představit v sólo filmu (snad se dočkáme). Co se týče samotného námětu a scénáře Flashe, tak zde nemám vyloženě výhrady. Určitě to šlo udělat lépe, ale taky hůře. Ve filmu tak dostáváme vyvážený mix akce, humoru a i trochu toho dramatu. Ezra Miller hrál taky výborně – jak své starší, tak mladší já a popravdě tato dvojice celkem slušně pobavila. Co se týče návratu Michaela Keatona do role Batmana, tak za sebe mohu říci, že mě to nijak vyloženě nenadchlo a určitě to není ten hlavní tahák na Flashovi. Zahrál to dobře, ale mohl to být asi kdokoliv. Nicméně je to alespoň hezká nostalgická vzpomínka a mohu prozradit, že ne jediná. Bohužel co však film sráží o level dolů je často velmi laciné CGI a bohužel to musím promítnout do hodnocení, jinak by to nebylo fér. Osobně nerozumím tomu, jak v dnešní době může někdo vypustit na plátno film s takto lacinými triky, které by byly pochopitelné před 15 lety, ale ne dnes. Zřejmě za to mohou různé odklady a přetáčky, protože se zde střídá kvalitní CGI s laciným a zatímco některé pasáže vypadají skvěle, jiné vypadají opravdu jako před 15 lety a co je bohužel ještě větší průser, tak to, že je toho CGI přemíra, a to i v místech, kde by to být vůbec nemuselo, ale z nějakého důvodu ho tam prostě tvůrci plácli. Často jsou pomocí CGI vykresleny i hlavní postavy, které když člověk vidí na živo a chvíli na to v jejich laciné digitální podobě, tak to vypadá opravdu špatně a aby to tvůrci umocnili, tak zde máme i detailní zpomalené záběry na takovéto nepovedené umělé obličeje, což vypadá poměrově ke zbytku filmu a roku 2023 opravdu příšerně. Zvlášť, když by daná scéna šla natočit s živými herci a jen ji v postprodukci zasadit do digitálního prostředí, což by vypadalo mnohem lépe. Zkrátka toto se nepovedlo a zbytečně to sráží jinak celkem solidní DC kousek. Nebýt těch zkažených triků, nebál bych se s hodnocením sáhnout k 80%. Takto se ale bohužel musím držet trochu při zemi, abych byl fér třeba vůči takovému Black Adamovi, který na tom byl trikově mnohem lépe.

Autor: Marek | Vytvořeno: 18. 6. 2023

ČSFD
premiéra: 19. 1. 2023

60%

Śakra (2023)

Už je to nějaký ten pátek, co jsem si dal nějakou čínskou tvorbu a u Śakry mě zaujal v hlavní roli Donnie Yen, který se rovnou chopil i režie. No bohužel jen známá tvář není automaticky zárukou úspěchu a zde se to potvrdilo. V Číně měl asi film větší ohlas, protože je založen na tam velmi známém příběhu, ale já na to koukal s touto legendou neobeznámen. A slovo legenda je tady potřeba brát hodně vážně, protože ve filmu se létá ze střechy na střechu, jakoby bojovníci měli váhu pírka, skáče se zde jako s pružinami v nohou a sílu mají někteří hrdinové vskutku nadlidskou a došlo i na magii nebo chceme-li jakousi vnitřní sílu (čchi). No a samozřejmě bodná zranění nemohou tyto hrdiny ohrozit. Ať už do dutiny břišní, či do zad – není problém takto dál bojovat jakoby nic… Z mrtvých vstání je tady opravdu dost. No zkrátka je to legenda se vším všudy. Mimo to tady máme klasický příběh o lásce, zradě, nenávisti a pomstě. Jede to podle zaběhnuté šablony a většinu filmu se nejedná o žádné zajímavé zvraty… tedy až na konec. Tam jsem se totálně ztratil a přišlo mi to tak překombinované, že jsem to vůbec nepochopil🙂. Ale znovu se na to koukat nebudu, abych se to pochopit pokusil – tolik času zase nemám. Kolem a kolem je to taková bojová čínská klasika, která asi ničím evropského diváka příliš nezaujme.

Autor: Marek | Vytvořeno: 17. 6. 2023

ČSFD
premiéra: 15. 12. 2022

80%

Avatar: The Way of Water (2022)

Tak jsem se obětoval a nakonec zkouknul toto víc, než tří hodinové mostrum 🙂. Příliš jsem od toho nečekal a defacto jsem od toho dostal, co jsem čekal. Přesto musím hodnotit poměrně vysoko, protože po technické stránce je ten film opravdu na špici toho, co jsou schopny aktuální technologie nabídnout. Po technické a grafické stránce tomu prostě není co vytknout a věřím, že kdybych to viděl ve 3D, byl bych unesen mnohem více. Bohužel 3D mě minulo a tak jsem musel vystačit s projekcí na TV. Co se týče příběhu, je to taková ta klasika. V prvním díle byli Nebešťané vyhnáni zpět na svou Zemi… právě proto, aby se samozřejmě mohli o pár let později vrátit a začít znovu dobývat Pandoru…, tentokráte však s cílem připravit planetu pro osídlení lidmi, protože ti si svou Zemi zničili. A přestože je to jen film, tak se mi chvílemi dělalo až nevolno z toho, že patřím také k lidské rase, ze které mi bylo v tomto filmu opravdu na zvracení. Ale jo, zákon džungle platí všude a silnější prostě vyhraje. Ale věřte, blbě se na to kouká a člověk se prostě neubrání myšlence, jaké jsme s prominutím hovada, která pouze ničí. Holt každá rasa je nějaká. Zápletka je zde relativně jednoduchá a hlavním cílem je zabít Jakea Sullyho. O tom to celé je. Všechno kolem je omáčka pro zaplácnutí času a předvedení krásného vodního světa. Je to fajn, ale je to zbytečně dlouhé. Finále je pak trochu podivné, kdy se najednou všichni krom hlavních postav vypaří, což mě tedy nějak zarazilo, ale budiž. A samotný závěr je pak totální non-sense, který byl ale bohužel nutný, aby si tvůrci nechali otevřená vrátka na další díl. Ovšem upřímně doufám, že další Avatar už nevznikne. Nedokážu si představit, co by ještě mohl nabídnout a hlavně výsledek je předem jasně daný. Lidé jsou v tomto směru vyspělejší rasa, která nakonec stejně vyhraje. Nač to tedy stále oddalovat a uměle protahovat?

Autor: Marek | Vytvořeno: 16. 6. 2023

ČSFD
premiéra: 23. 3. 2023

60%

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Tak jsem se nakonec nechal ukecat a kouknul na to. Po třetím Wickovi jsem si totiž říkal, že už jako stačilo a čtvrtého jsem měl v plánu úplně vypustit. A věděl jsem proč. Když jsem před lety viděl prvního JW, tak to bylo super, bylo to krásné zpestření, připomínka devadesátek s neohroženým hrdinou, který vymlátí desítky nepřátel. No pak přišel druhý díl, který byl totéž, jen těch nepřátel bylo mnohem více. Od třetího Wicka jsem čekal nějaké překvapení, ale nekonalo se a bylo to zase to samé. No a teď tady máme čtvrtý díl (který kdoví, zda bude poslední) a je to zase nemlich to samé. Akorát mě to připadá čím dál více ad absurdum (analogie k Rychle a zběsile, kde už nám chybí asi opravdu jen cestování časem). Ve čtvrtém pokračování tedy máme zase hrdinu, kterého nelze trefit ani ze 2 metrů – zato on se trefuje poměrně dobře a ideálně do hlavy. A pokud náhodou mine hlavu, kulky se od nepřátel odráží jako od Iron Mana – jak je to možné? No mají kalhoty, sako a vestičku z kevlaru… co na tom, že kevlar není pancíř, ale tkanina. Prostě je to efektní, když se kulka odrazí a zajiskří. Kinetická energie kulky se neřeší – tedy ano, když se jedná o brokovnici, ale běžná pistole funguje jako kuličkovka z poutě. Samotný JW přežije vše – pády z výšek, bitky, sražení autem – není problém. A samozřejmě má taky oblek z kevlaru, takže když na něj někdo střílí, stačí chytit do ruky sako a dát si jej před obličej – vyřešeno – bullet proof🙂. Bohužel čeho je moc, toho je příliš a když Wick zabije už nevím kolikátého protivníka, začne to být nuda. Je to stále dokola to samé a prostě mě to nudí. Poslední třetina byla vyloženě utrpení a některé bitky jsem musel přeskočit, abych se neukousal. Abych jen nekritizoval, tak musím vyzdvihnout i odhodlání Keanu Reevese, který odvedl kus práce a musel jít hodně do sebe. Fyzicky a choreograficky to bylo jistě velmi náročné natáčení. Stejně tak zde máme vcelku originální přestřelku v domě na jeden dlouhý záběr, což muselo být taky velmi náročné na přípravu a bitka v Paříži byla natočena také velmi dobře. Ve výsledku koho bavil JW2 a JW3, bude nadšený i z JW4. U koho to má sestupnou tendenci (jako u mě), bude asi trpět, také proto, že film je neskutečně a zbytečně dlouhý. Kdyby měl do 90 minut, prospělo by mu to mnohem více. Moje krevní skupina toto není a pokud k nám doputuje JW i popáté, tak mě už zcela jistě mine🙂.

Autor: Marek | Vytvořeno: 12. 6. 2023

ČSFD
premiéra: 21. 4. 2023

75%

The Covenant (2023)

Po delší době jsem zase zabřednul do vod válečného filmu a nebylo to vůbec zlé. V Covenantovi nalezneme jak akční prvky tvrdých amerických vojáků, tak i silné drama mezi dvěma muži, o kterých to víceméně celé je. Máme zde příběh vojáka a afghánského tlumočníka, které osud svede dohromady a velmi silně propojí, ač to tak na počátku nevypadalo a nakonec by jeden pro druhého položil život. O co konkrétně tam jde, zde rozepisovat nechci, protože bych nerad vyzradil zápletku (kdo chce, si to stejně najde). Jen nastíním, že film je zasazen do roku 2018, kdy v Afghánistánu stále působila armáda USA v rámci vojenské akce, kterou započalo USA po atentátu na dvojčata v září 2001 s cílem vymýtit Tálibán. Co se týče samotného zpracování filmu, tak nemám, co bych mu vytknul. Své hodnocení však podržím trochu níž, protože jenom přece druhá polovina filmu lazená hodně do té dramatické části mě chvílemi moc nebavila, ale nelze se zavděčit každému a nutno říci, že to tam prostě být muselo, aby to dávalo smysl. Ale šlo to možná natočit trochu jinak. Za mě tedy dobře zvládnuté řemeslo v podobě Guye Ritchieho, kterého zde máme v podobě jak režie, tak scénáře. Film však bohužel zřejmě upadne v zapomnění, protože se o něm moc nemluví a je to takový ten typ filmu, co se z ničeho nic zjeví a zase rychle zmizí – je to však ale škoda, protože za zhlédnutí určitě stojí. Ode mě si film odnáší poctivých 75%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 12. 6. 2023

ČSFD
premiéra: 18. 5. 2023

70%

Rychle a zběsile 10 (2023)

I já si našel nakonec cestu do kina na poslední díl nekonečné telenovely Rychle a zběsile 🙂. Jasně, dělám si trochu legraci, ale to asi k FF patří. Neznám snad jinou filmovou ságu s tolika díly, které na sebe navazují. No a co na to říkám? Jako jo… jede to stále ve stejných kolejích a vybočuje jen lehce formou hlavního záporáka, který je tentokrát vskutku originální a musím uznat, že Jason Momoa se role zhostil opravdu skvěle a filmu to dodalo dobrou šťávu. Byla to sice trochu sázka na nejistotu a vstup do neznámých vod, ale za mě se to vyplatilo a i když jsem už nečekal, že mě něčím svět FF může překvapit, tak se stalo. Co se týče toho zbytku, tak je to prostě to klasické FF – hlavní motto je stále „Rodina“ a osobně jsem přestal počítat, když tam toto slovo zaznělo po desáté a bylo to odhadem v první půl hodince filmu 😁. Ale tak patří to k tomu. Objevily se tu staré známé tváře plus nějaké nové a zajímavé – např. Brie Larson se mě tady hodně líbila a takový Alan Ritchson, který nedávno slavil velký úspěch v seriálu Reacher, mi do ságy Fast and Furious sedí jako prdel na hrnec, jak se lidově říká a moc se těším na jeho další hereckou kariéru. Z mého pohledu je to hodně solidní konkurence Rocka. Vypadá skvěle a hraje dobře. Co víc si přát. Pokud jste zvládli předchozí díly FF a tyhle akční jednohubky si rádi sem tam dopřejete, pak se budete bavit i u tohoto kousku. Za mě solidních 70%.
P.S.: Je potřeba vypnout hlavu a jen se bavit 🙂. Ale to je výhoda FF, člověk tak nějak ví, do čeho jde.

Autor: Marek | Vytvořeno: 7. 6. 2023

ČSFD
premiéra: 16. 2. 2023

50%

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Tak jsem si konečně našel čas a odhodlal se do jedné z posledních Marvelovek, která mi chyběla do sbírky – a to Ant-Man and Wasp: Quantumania. Jako čekal jsem všelicos, ale tohle skutečně ne. Ani nevím kde začít a jak to celé uchytit. Ze začátku jsem si ještě chvíli říkal WTF, pak jsem začal nechápavě kroutit hlavou a nakonec mě i to přešlo a jen jsem zíral. Bohužel však ne v dobrém slova smyslu. Vůbec jsem nepochopil smysl toho filmu. Herce to strašně muselo nudit natáčet celý film ve studiu před zeleným plátnem a dělat, jakože se tam něco děje. Kvantová říše je jeden velký digi bordel, kde mi doslova nic nedávalo smysl… až tedy na krátký sumář, který nám osvětlil hlavního záporáka v podobě Kanga, což byl za mě ten nejzajímavější charakter a byl asi jediný, kdo tam herecky něco předvedl. A když se mi na celém filmu líbí nejvíce záporná postava, je asi něco špatně. No ale není se tam čemu divit. To se prostě musí vidět (nebo spíše raději ne). Dle potitulkovky by se měl Kang vrátit, tak jsem zvědavý, zda tvůrci dodrží svůj slib a ještě ho někdy uvidíme, protože já osobně bych jej viděl moc rád, ale určitě ne v dalším nekonečném Ant-manovi. Za sebe film doporučit opravdu nemohu a osobně jsem zvažoval, zda hodnotit 40%. Nakonec jsem to přehodnotil na 50% právě i kvůli Kangovi, ale výše opravdu jít nemohu. Hodně mě to nebavilo.

Autor: Marek | Vytvořeno: 6. 6. 2023

ČSFD
premiéra: 27. 4. 2023

60%

Sisu (2023)

Po nějaké době jsem zase vybočil z převážně US produkce a výběr padl na finský snímek Sisu. Jak to říct… asi nejlepší přirovnání je finský John Wick na steroidech 🙂. Film je zasazen do období 2. sv. války, kdy Němci dostali rozkaz stáhnout se zpět z finského území. Hlavní hrdina Aatami Korpi vypadá na běžného venkovana, který se rozhodl s válkou skoncovat a žít poklidný život kdesi v divočině, kde jelikož nemá nic moc na práci, se snaží najít zlato. A ono se mu to podaří. No a cestou do banky mu cestu zkříží jedna zbloudilá nacistická jednotka, která se vrací zpátky. No a jelikož Aatami nakonec není úplně běžný venkovan, jak to dopadne už je asi jasné. Jen bych k tomu doplnil, že prezentovaný žánr Akční / Válečný bych doplnil ještě minimálně o Mysteriózní. Na druhou stranu John Wick to tam taky nemá 🙂. Víc se rozepisovat nebudu, abych snad neprozradil něco, co nechci. Snad jen taková drobnost – Aatami Korpi pronese pouze 2 věty. Taky cítíte tu podobnost s Wickem? 😁
P.S.: Film je tuším do 15-ti let nepřístupný a mohu potvrdit, že oprávněně. Krví a detailními záběry usmrcení se zde nešetří. No prostě finský Wick, já to říkám pořád (jen s o něco méně nepřáteli). Jelikož ale nemám a asi nebudu mít potřebu si to kdy pustit znovu, beru to jako takovou jednohubku na zpestření a hodnotím 60%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 23. 5. 2023

ČSFD
premiéra: 4. 5. 2023

90%

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Tak i já jsem se před pár dny konečně dostal do kina na v pořadí již třetí Strážce galaxie. Vzhledem k předchozím Marvel filmům jsem byl velmi obezřetný, ale po nadšených ohlasech jsem do toho šel. A udělal jsem velmi dobře. Třetí Strážci jsou přesně ten Marvel, jak ho známe z éry před Endgame. A popravdě hodně špatně se mi píše nějaká recenze, protože se defakto do puntíku shoduje s tím, co už nám naservíroval Honza v podobě Podcastu a já se pod to mohu jedině podepsat. U tohoto filmu funguje chemie mezi herci, funguje tam humor, který je servírován nenásilnou formou, ale naopak se často usmějete, aniž byste si to vlastně uvědomili, tedy přirozeně, a to je u dnešních filmů už opravdu raritní věc. Příběh je super, záporák je originální, představení pár nových (a některých velmi důležitých) postav je provedeno za mě geniálně. Ten film má prostě všechno, co film od Marvelu má mít a co jsme měli rádi na filmech dříve. Zkrátka a dobře s tímto kouskem chybu neuděláte a aktuální hodnocení na ČSFD v podobě 86% to jen dokazuje. Ode mě si film odnáší 90% a řadím ho mezi TOP Marvel filmy. 100% dát nemůžu, protože se ve stáji Marvelu pořád najdou o špetku vypiplanější kousky, a tak by to bylo vůči jim trochu nefér 🙂

Autor: Marek | Vytvořeno: 22. 5. 2023

ČSFD
premiéra: 21. 4. 2023

60%

Ghosted (2023)

Tak další počin ze stáje velkých VoD hráčů je tady v podobě Apple TV a jejich nejnovějšího snímku Ghosted, kde si hlavní roli dala dvojice Chris Evans a Ana de Armas. No a vlastně je to tak trochu jejich film, když se oba významně podíleli na produkci. A film jede opět v zajetých kolejích těchto VoD akčňáků a nevybočuje nijak ani na chvíli. Máme zde další jednohubku, avšak tentokráte se „skromnějším“ rozpočtem cca 40 mil. USD. Na filmu je to samozřejmě znát. Co jen trochu šlo udělat digitálně, tak je digitální a bohužel na dnešní poměry nekvalitně digitální. Když už budget nedovolí kvalitní CGI, měli by se mu tvůrci snažit vyhýbat a ne jej cpát všude možně. Co se týče zápletky a scénáře obecně, tak jsme to už v mírně upravené variaci viděli mnohokrát. Nakonec si na filmu nejvíce člověk užije vzájemné hašteření mezi hlavními postavami a ta komediální část baví nejvíce, nicméně jí není zase až příliš. Akce není ničím zajímavá ani nápaditá a nekvalitní triky kazí dojem ještě více. Podtrženo, sečteno – VoD tvůrci nám opět ukázali, že by se měli držet svého řemesla, což jsou hlavně seriály, které jim jdou mnohem lépe. Film Ghosted neurazí, ale ani nenadchne a pustit si ho podruhé, či potřetí asi nikdo nebude mít důvod. Běžně bych hodnotil 50%, ale vzhledem k sympatické dvojici herců, mezi kterými to fungovalo dávám nakonec 60%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 23. 4. 2023

ČSFD
premiéra: 30. 3. 2023

80%

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Pro mě osobně velké překvapení roku. O filmu jsem vůbec nevěděl a poprvé o něm slyšel dva týdny zpátky v traileru před jiným filmem. Upoutávka vypadala dobře, tak jsem na něj vyrazil. A dobře jsem udělal. Po delší době zase skvělý film ze světa fantasy na motivy počítačových her (Neverwinter, Baldur’s Gate, atd…). Obsazení do hlavních rolí za mě fajn. Tak nějak herci seděli ke svým filmovým postavám. Akce střídá vtip a obráceně, hlášky jsou tady na dobrých místech. I přes dvouhodinovou stopáž to odsýpá poměrně rychle a film nijak nenudí. Finálový boss fight povedený a ten závěr… no kdo viděl Avengers, určitě pozná, co mám na mysli. 😁 Dál nevím, co bych dodal, protože prostě zkrátka je třeba to vidět a nechci nic už prozrazovat. S klidným svědomím mohu určitě doporučit pro všechny fanoušky fantasy. Palec nahoru a hodnocení 80%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 8. 4. 2023

ČSFD
premiéra: 16. 3. 2023

70%

Shazam! Hněv bohů (2023)

Začnu trochu netradičně slovy „můj nápad to nebyl“ 🙂 Ale kluk to chtěl vidět, tak jsem si řekl – a vlastně proč ne. On mě totiž první díl moc nepřesvědčil a úplně to není můj šálek čaje. Nakonec mě to vcelku pobavilo, přestože je to prostě taková klasika, která ničím nenadchne a zároveň neurazí. Takové to klasické DCčko. No a druhý díl jede v podstatě na úplně stejné vlně, jako první – jenom s tím rozdílem, že už nemusíme čekat na zrod hrdiny. Filmu se opět nevyhnuly klasické cliché v podobě nelogického jednání hlavních postav, kdy danou situaci mohly vyřešit mnohem elegantněji, ale začínám už být těmto nesmyslům v rámci hodnocení imunní, protože jinak by spousta filmů končila s opravdu nízkým hodnocením. Člověk si zde prostě musí říct, že hlavní hrdinové jsou pořád jen děti. Pak jsou ale momenty, kdy se chovají jako dospělí, a tak je to takové nekonzistentní, protože když se 17-ti letý kluk chová jednou jako 11-ti letý a jednou jako 25-ti letý, tak to prostě působí divně. Pořád platí, že film je určen spíše pro mladší publikum, které mu spoustu nesmyslů a nelogičností odpustí. Vizuálně je to v pořádku, efekty solidní. Příběh a scénář klasicky pokulhává, zvrat na konci mě vyloženě naštval, ale opět to odpustím v rámci hodnocení, protože prostě tak se dneska filmy točí a zřejmě to většina publika vítá. Pokud bych měl film doporučit komukoliv ve věku 30+, tak bych raději řekl NE. Ostatní se určitě pobaví, ale obávám se, že na film zapomenou v rámci týdnů úplně 🙂 Jelikož musím vzít v potaz i znatelně horší filmy, které v posledních letech vychází, tak Shazam! Hněv bohů hodnotím nálepkou 70%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 2. 4. 2023

ČSFD
premiéra: 15. 1. 2023

85%

The Last of Us (2023)

| Seriál | 1. série | 9 epizod |

Tentokráte zabrousím do kategorie seriálů a pokusím se nějak stručně zhodnotit v posledních dnech často probíraný seriál The Last of Us, či Poslední z nás. Možná hned u toho názvu se zastavím, protože zatímco první dvě epizody byly v česky dabované verzi takto nazvány, v pozdějších epizodách se už od českého překladu upustilo. Ale to je jen taková perlička 🙂 Osobně mě seriál, až na drobné výjimky, bavil hodně. Z části za to určitě může to, že jsem hrál předlohu, tedy samotnou hru, ze které seriál vychází. A zde musím říct, že autoři odvedli opravdu dobrou práci, protože v jednotlivých dílech vidím hodně velkou podobnost se samotnou hrou, jak co se příběhu týče, tak samotných lokací. Tedy abych byl upřímný, tak ne v každém díle a některé jsou tak trochu do počtu a hlavně pro splnění aktuální politické korektnosti. Ano, i tomuto seriálu se nevyhnula vlna LGBT+, ale taková je prostě doba. Osobně toto do celkového hodnocení zahrnovat nebudu a tiše to přejdu. Stejně tak přejdu i výběr herců pro hlavní roli. Zatímco Pedro Pascal v podobě Joela je trefa do černého, tak Bella Ramsey je za mě trochu krok vedle a s herní Ellie toho kromě oblečení nemá moc společného. Ale asi to budou jen osobní preference. Někomu tam naopak může sedět. Po stránce scénáře, režie a hereckých výkonů nemám co vytknout a dívalo se na to fakt dobře. Stejně tak monstra byla velmi věrná těm herním. Zde bych jen vytknul, že tam mohla být častěji, protože ve hře se s nimi setkáte velmi často, zatímco v seriálu jsou jen výjimečně, ale na druhou stranu to alespoň nezevšední. Jednotlivé lokace a prostředí obecně bylo perfektní. Je mi jasné, že to bylo z velké části na zeleném pozadí, ale nijak to nerušilo a ty reálné kulisy byly fakt perfektní. Dál už to roztahovat nebudu a přejdu rovnou k hodnocení. Pokud bych nehrál hru, sahal bych k hodnocení kolem 70%, protože různých post-apokalyptických seriálů se zombíky tady už byla spousta. Když ale přihlédnu k tomu, že se jedná o zfilmování dle herní předlohy, což obvykle bývá problém, tak s hodnocením stoupnu na celých 85%, protože jsem si to opravdu užíval a mohu doporučit všem jak hru, tak seriál.
P.S.: Remasterovaný první díl, který je prozatím dostupný jen pro konzole Playstation byl ohlášen i pro PC, a to na 28.3.2023 🙂

Autor: Marek | Vytvořeno: 28. 3. 2023

ČSFD
premiéra: 19. 1. 2023

60%

Přání k narozeninám (2023)

Dnešním přírůstkem do sbírky českých filmů je komedie s názvem Přání k narozeninám, kde trailer i plakáty lákají na poměrně zvučná jména jako E. Holubová, J. Dušek, či T. Klus a V. K. Kubařová a další, což může vyvolat dojem, že zde máme skvělou pecku… No, zdání trochu klame 🙂 Komedie i s prvky dramatu to je, ale zároveň se zde hraje velmi opatrně. Žádné velké zvraty se zde nekonají. Opravdu vtipných momentů je pár a spíše se jedná o krátké fráze, či poznámky hlavních hrdinů, které mají lehce legrační charakter a člověk se tak nějak automaticky pousměje. Tento snímek vnímám spíše jako takovou běžnou, českou klasiku, která hraje na jistotu. Zápletka není nic překvapujícího, stejně jako její závěr. Zkrátka je to sázka na jistotu, okořeněná pár známými jmény, které filmu dodají trochu víc šťávy, ale nemůžu se zbavit úplně dojmu, že mi tam něco chybělo (a nebo možná přebývalo?). Nicméně u filmu jsem se celkem bavil, neměl jsem potřebu koukat na hodinky a uteklo to rychle, takže vyloženě o špatný film se nejedná, jen jsem prostě čekal trochu více, ale to je čistě můj problém 🙂 Na druhou stranu mohlo to dopadnout i mnohem hůře, jak už jsme se mohli párkrát přesvědčit, takže v rámci mezí je to v pořádku. Klasická česká (i trochu romantická) komedie pro nenáročného diváka. Hodnocení: 60%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 12. 2. 2023

ČSFD
premiéra: 22. 9. 2022

50%

Indián (2022)

Byl jsem zvědavý na Karla Rodena v sólo roli, kdy táhne v podstatě celý film on sám, protože ho znám spíše z vedlejších rolí. Trailer vypadal zajímavě, a tak jsem tomuto snímku dal šanci. A nebyla to chyba, i když na druhou stranu se nekonal ani žádný WOW efekt. Jedná se o takovou českou klasiku, která nenadchne, ale ani nezklame. Děj filmu je relativně jednoduchý a viděli jsme jej už mnohokrát v různých obměnách. Máme zde úspěšného businessmana, který zasvětil život práci, a tak jeho rodina krachuje. Dcera jej bere jako nutné zlo, manželka chce odejít a on sám nic z toho nevidí. Až do osudné chvíle, kdy se mu do mysli dostane „snad náhodou“ duše zesnulého Indiána při jeho pouti k Manitou. A tento indián mu otevře oči. Začne na něj promlouvat vnitřním hlasem a slavný businessman v sobě začne odkrývat dávno ztracené city, jak k rodině, tak přírodě. Zbytek už je dobře známý, jak jsem nastínil v úvodu a film nás provede až do úspěšného happy endu s drobným, řekněme trochu nečekaným, překvapením a rozuzlením celého děje. Herecky je film z mého pohledu průměrný, možná až podprůměrný a není moc o co stát. Karel Roden to zahrál v rámci možností docela dobře, ale ten zbytek je tam vyloženě do počtu a působilo to na mně moc uměle. Nejedná se vyloženě o špatný film, ale asi to není nic, co bych potřeboval nutně vidět znovu. Hezká jednohubka na deštivé odpoledne 🙂 Celkově hodnotím 50%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 12. 2. 2023

ČSFD
premiéra: 2. 2. 2023

70%

Ostrov (2023)

Mám za sebou sérii českých filmů, a tak to vezmu hezky popořadě a začnu snímkem Ostrov, ve kterém se hlavní role ujal Jirka Langmajer a Jana Plodková. Může se zdát, že natočit film o dvou trosečnících na ostrově není nic složitého, ale je tomu právě naopak, protože je celý film vystavěn defakto celou dobu na dvou lidech, a tedy je potřeba dobrý námět, scénář, režii a taktéž kvalitní herce, kteří to dokážou utáhnout. Co se týče námětu, tak je to slabší, ale na druhou stranu, zde není moc co vymýšlet. Scénáři je potřeba odpustit pár drobností a ten zbytek se povedl za mě na výbornou. Film odsýpá poměrně solidně a i když je děj velmi předvídatelný, je možné si to bez problému užít. Ten námět filmu je takové ostřílené klišé – dva lidé chtějí jít od sebe, hříčkou osudu skončí na pustém ostrově, kde si všechno vyříkají a happy end je na světe. Viděno mnohokrát a jde vždy jen o to prostředí, do kterého se to zasadí. V tomto případě se jedná o bezejmenný ostrov kdesi v Karibiku (ve skutečnosti se natáčelo v Thajsku) a mohu říci, že čeští filmaři se s tím poprali za mě naprosto v pohodě. Je tam vtip, je tam drama, je to životní příběh dvou lidí. Řekl bych, že film je určen spíš pro staršího diváka, resp. 30+ abych někoho neurazil 🙂 A každý si v něm asi najde to svoje a možná se tam občas zhlédne taky. Mladší generaci to zřejmě ničím nezaujme, protože mají ještě život před sebou a potřebují si toho spoustu prožít, aby se pak dokázali lépe vžít do rolí hlavních představitelů. Sečteno, podtrženo, odcházel jsem z kina spokojený a hodnotím 70%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 12. 2. 2023

| 2022 | 2023 | 2024 |