Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Markovy RECeNZE

Máme tady Marka, a ten má rád filmy. Jak na nějaký koukne, stručně napíše své hodnocení. Tady je najdete všechna pohromadě.

| 2022 |

2023

ČSFD
premiéra: 15. 1. 2023

85%

The Last of Us – 1. série (2023)

Tentokráte zabrousím do kategorie seriálů a pokusím se nějak stručně zhodnotit v posledních dnech často probíraný seriál The Last of Us, či Poslední z nás. Možná hned u toho názvu se zastavím, protože zatímco první dvě epizody byly v česky dabované verzi takto nazvány, v pozdějších epizodách se už od českého překladu upustilo. Ale to je jen taková perlička 🙂 Osobně mě seriál, až na drobné výjimky, bavil hodně. Z části za to určitě může to, že jsem hrál předlohu, tedy samotnou hru, ze které seriál vychází. A zde musím říct, že autoři odvedli opravdu dobrou práci, protože v jednotlivých dílech vidím hodně velkou podobnost se samotnou hrou, jak co se příběhu týče, tak samotných lokací. Tedy abych byl upřímný, tak ne v každém díle a některé jsou tak trochu do počtu a hlavně pro splnění aktuální politické korektnosti. Ano, i tomuto seriálu se nevyhnula vlna LGBT+, ale taková je prostě doba. Osobně toto do celkového hodnocení zahrnovat nebudu a tiše to přejdu. Stejně tak přejdu i výběr herců pro hlavní roli. Zatímco Pedro Pascal v podobě Joela je trefa do černého, tak Bella Ramsey je za mě trochu krok vedle a s herní Ellie toho kromě oblečení nemá moc společného. Ale asi to budou jen osobní preference. Někomu tam naopak může sedět. Po stránce scénáře, režie a hereckých výkonů nemám co vytknout a dívalo se na to fakt dobře. Stejně tak monstra byla velmi věrná těm herním. Zde bych jen vytknul, že tam mohla být častěji, protože ve hře se s nimi setkáte velmi často, zatímco v seriálu jsou jen výjimečně, ale na druhou stranu to alespoň nezevšední. Jednotlivé lokace a prostředí obecně bylo perfektní. Je mi jasné, že to bylo z velké části na zeleném pozadí, ale nijak to nerušilo a ty reálné kulisy byly fakt perfektní. Dál už to roztahovat nebudu a přejdu rovnou k hodnocení. Pokud bych nehrál hru, sahal bych k hodnocení kolem 70%, protože různých post-apokalyptických seriálů se zombíky tady už byla spousta. Když ale přihlédnu k tomu, že se jedná o zfilmování dle herní předlohy, což obvykle bývá problém, tak s hodnocením stoupnu na celých 85%, protože jsem si to opravdu užíval a mohu doporučit všem jak hru, tak seriál.
P.S.: Remasterovaný první díl, který je prozatím dostupný jen pro konzole Playstation byl ohlášen i pro PC, a to na 28.3.2023 🙂

Autor: Marek | Vytvořeno: 28. 3. 2023

ČSFD
premiéra: 19. 1. 2023

60%

Přání k narozeninám (2023)

Dnešním přírůstkem do sbírky českých filmů je komedie s názvem Přání k narozeninám, kde trailer i plakáty lákají na poměrně zvučná jména jako E. Holubová, J. Dušek, či T. Klus a V. K. Kubařová a další, což může vyvolat dojem, že zde máme skvělou pecku… No, zdání trochu klame 🙂 Komedie i s prvky dramatu to je, ale zároveň se zde hraje velmi opatrně. Žádné velké zvraty se zde nekonají. Opravdu vtipných momentů je pár a spíše se jedná o krátké fráze, či poznámky hlavních hrdinů, které mají lehce legrační charakter a člověk se tak nějak automaticky pousměje. Tento snímek vnímám spíše jako takovou běžnou, českou klasiku, která hraje na jistotu. Zápletka není nic překvapujícího, stejně jako její závěr. Zkrátka je to sázka na jistotu, okořeněná pár známými jmény, které filmu dodají trochu víc šťávy, ale nemůžu se zbavit úplně dojmu, že mi tam něco chybělo (a nebo možná přebývalo?). Nicméně u filmu jsem se celkem bavil, neměl jsem potřebu koukat na hodinky a uteklo to rychle, takže vyloženě o špatný film se nejedná, jen jsem prostě čekal trochu více, ale to je čistě můj problém 🙂 Na druhou stranu mohlo to dopadnout i mnohem hůře, jak už jsme se mohli párkrát přesvědčit, takže v rámci mezí je to v pořádku. Klasická česká (i trochu romantická) komedie pro nenáročného diváka. Hodnocení: 60%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 12. 2. 2023

ČSFD
premiéra: 22. 9. 2022

50%

Indián (2022)

Byl jsem zvědavý na Karla Rodena v sólo roli, kdy táhne v podstatě celý film on sám, protože ho znám spíše z vedlejších rolí. Trailer vypadal zajímavě, a tak jsem tomuto snímku dal šanci. A nebyla to chyba, i když na druhou stranu se nekonal ani žádný WOW efekt. Jedná se o takovou českou klasiku, která nenadchne, ale ani nezklame. Děj filmu je relativně jednoduchý a viděli jsme jej už mnohokrát v různých obměnách. Máme zde úspěšného businessmana, který zasvětil život práci, a tak jeho rodina krachuje. Dcera jej bere jako nutné zlo, manželka chce odejít a on sám nic z toho nevidí. Až do osudné chvíle, kdy se mu do mysli dostane „snad náhodou“ duše zesnulého Indiána při jeho pouti k Manitou. A tento indián mu otevře oči. Začne na něj promlouvat vnitřním hlasem a slavný businessman v sobě začne odkrývat dávno ztracené city, jak k rodině, tak přírodě. Zbytek už je dobře známý, jak jsem nastínil v úvodu a film nás provede až do úspěšného happy endu s drobným, řekněme trochu nečekaným, překvapením a rozuzlením celého děje. Herecky je film z mého pohledu průměrný, možná až podprůměrný a není moc o co stát. Karel Roden to zahrál v rámci možností docela dobře, ale ten zbytek je tam vyloženě do počtu a působilo to na mně moc uměle. Nejedná se vyloženě o špatný film, ale asi to není nic, co bych potřeboval nutně vidět znovu. Hezká jednohubka na deštivé odpoledne 🙂 Celkově hodnotím 50%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 12. 2. 2023

ČSFD
premiéra: 2. 2. 2023

70%

Ostrov (2023)

Mám za sebou sérii českých filmů, a tak to vezmu hezky popořadě a začnu snímkem Ostrov, ve kterém se hlavní role ujal Jirka Langmajer a Jana Plodková. Může se zdát, že natočit film o dvou trosečnících na ostrově není nic složitého, ale je tomu právě naopak, protože je celý film vystavěn defakto celou dobu na dvou lidech, a tedy je potřeba dobrý námět, scénář, režii a taktéž kvalitní herce, kteří to dokážou utáhnout. Co se týče námětu, tak je to slabší, ale na druhou stranu, zde není moc co vymýšlet. Scénáři je potřeba odpustit pár drobností a ten zbytek se povedl za mě na výbornou. Film odsýpá poměrně solidně a i když je děj velmi předvídatelný, je možné si to bez problému užít. Ten námět filmu je takové ostřílené klišé – dva lidé chtějí jít od sebe, hříčkou osudu skončí na pustém ostrově, kde si všechno vyříkají a happy end je na světe. Viděno mnohokrát a jde vždy jen o to prostředí, do kterého se to zasadí. V tomto případě se jedná o bezejmenný ostrov kdesi v Karibiku (ve skutečnosti se natáčelo v Thajsku) a mohu říci, že čeští filmaři se s tím poprali za mě naprosto v pohodě. Je tam vtip, je tam drama, je to životní příběh dvou lidí. Řekl bych, že film je určen spíš pro staršího diváka, resp. 30+ abych někoho neurazil 🙂 A každý si v něm asi najde to svoje a možná se tam občas shlédne taky. Mladší generaci to zřejmě ničím nezaujme, protože mají ještě život před sebou a potřebují si toho spoustu prožít, aby se pak dokázali lépe vžít do rolí hlavních představitelů. Sečteno, podtrženo, odcházel jsem z kina spokojený a hodnotím 70%.

Autor: Marek | Vytvořeno: 12. 2. 2023

| 2022 |