Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Co je to Podcast?

podcast-logoPodcasting je metoda šíření informací vynalezená v roce 2004 Adamem Currym a do jisté míry konkurující rádiu. Pro jednotlivé navazující sady záznamů se používá slovo podcast.

Jde o zvukové nebo video záznamy, které autor podcastu umísťuje na Internet v podobě souborů (často ve formátu MP3), na které odkazuje na webových stránkách.

Mezi významné přednosti podcastingu patří snadnost poskytování obsahu – v podstatě stačí nahrát zvukový soubor a umístit je na Internet  a uživatel má možnost si soubor přehrát v libovolný čas, neomezený pevně daným vysíláním.

Slovo Podcasting vzniklo spojením názvu přehrávače iPod (Pod = Personal On Demand) firmy Apple a anglickým slovem broadcasting, vysílání. Tento název se vžil i přesto, že je zavádějící, protože k využívání podcastingu není iPod potřeba, ani se nejedná o vysílání v tradičním slova smyslu. Čeština pak přejala tento anglický název beze změny.

Podcast může být příspěvek, který autor celý namluvil a převedl do MP3. Poslouchání takového zápisku je pro návštěvníka webu zajímavé, protože slyší skutečný hlas autora textu. Namlouvání podcastu moderátorem či autorem textu je náročné na čas. Podcast také může namlouvat profesionální moderátor.

 

Zdroj: Wikipedia.org