Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Filmové resty: Velký dar

Snímek Velký dar se objevil nenápadně v minulém roce a na svědomí ho má režisér Marc Webb. Film se může zdát obyčejný, ale jde o zručný komornější výtvor se silným příběhem a skvělými hereckými výkony.

Nečekejte žádný převratný nebo originální nápad, ale další příběh rodinného dramatu, kde se dvě strany dohadují, co je pro malé dítě nejlepší. Frank se po smrti své sestry, která si sama vzala život, ujímá její malé dcery Mary. Je více jejím otcem než strýčkem a Mary ani nikoho z rodičů, a vlastně z celé rodiny, nikdy neviděla jelikož otec byl jen náhodná a známost a prarodiče se nezajímali. Frank bydlí na malém městě daleko od uspěchané civilizace, kde se s Mary odstěhoval. Jeho neteř je totiž velice nadaná. Je to malá geniální holka, která v sedmi letech spočítá z hlavy to, na co i absolventi univerzit potřebují kalkulačky. Tento dar získala po své matce. Frank chce, na přání své sestry, dopřát Mary možnost mít normální dětství a vést normální život. Proto bydlí na venkově, drží ji dál od všech vymožeností dnešní uspěchané doby a učí ji doma sám, kdysi totiž býval univerzitní profesor. Kvůli Mary se všeho vzdal, živí se opravováním lodí a člunů, nemá žádný vážný vztah a jediné, o co se snaží, je naplnění přání své sestry.

Když je Mary sedm, posílá ji, i přes její odpor, do místní základní školy, kde se ovšem nudí a nechová se zrovna vzorně. Třídní učitelka objevuje v malé blonďaté holčičce nadanou dívku a doporučuje, aby ji Frank poslal na školu pro děti jako je ona, ten to však odmítá z výše zmíněných důvodů. Ředitelka tak v dobré víře kontaktuje jeho matku, tedy babičku malé Mary. Ta se po sedmi letech, poprvé od jejího narození, o svou vnučku začíná zajímat a chce ji dopřát adekvátní vzdělaní a možnosti odpovídající jejímu intelektu a potenciálu. Jelikož je Frank proti, vše se dostane až k soudu o opatrovnictví. Více snad ani prozrazovat nebudu.

Mary i strejdu Franka si hned oblíbíte, tak jako jejich krásný vztah. Jako diváka, vás bude drásat myšlenka, že by Mary po sedmi letech Frankovi vzali s argumentem, že jde snad o její dobro. Ovšem v dnešní době je možné všechno. Důležité je odhalit motivaci hlavních postav, proč jednají jak jednají, a to jsou asi ty nejzajímavější momenty a zvraty. Některé určitě uhádnete nebo vytušíte, ale vše je plné emocí a boje o budoucnost malé holčičky, které se nikdo na nic neptá a přesto právě na ni bude mít rozhodnutí soudu největší dopad.

Velký dar bere za srdce, obzvláště pokud jste rodič. Marc Webb odvedl skvělou práci a natočil velice povedený film a zase jen potvrdil, že natočit něco kvalitního, neznamená stomilionový rozpočet, tlupu herců a velkolepé efekty. Naopak se mnohem více vrátil ke klasické a poctivé filmařině, kdy je výsledek postaven na výborném scénáři, režii a hereckých výkonech. Film má hloubku, myšlenku a uvěřitelnost, díky které se těm citlivějším povahám bude svírat srdce.

Jak jsem říkal, herecké výkony jsou zde jedním z hlavní pilířů. Chris Evans známý spíše jako Kapitán America se štítem a v elasťácích, zde všem odpůrcům ukazuje, že umí hrát i dramatické a charakterní role a je opravdu dobrý herec. Malá Mckenna Grace v roli Mary je úžasná. Sice ji v době natáčení bylo už deset let, ale to nic nemění na tom, jak přirozeně a opravdově svůj part zvládla. Už chápu, proč si ji Mike vybral do kategorie nejlepší herečka roku 2017. Jako Babička Evelyn se představila Lindsay Duncan. Ta vám bude pít krev a dlouho nebudete vědět, co si o ní myslet a proč dělá to, co dělá a zda jí jde opravdu jen o dobro vnučky. Ústřední rodinný trojúhelník doplňuje Frankova sousedka a kamarádka Roberta s tváří Octavie Spencer.

Musím říct, že nemám co vytknout. Vše funguje, nic neskřípe a plný počet bodů nedávám jen proto, že film si možná už nikdy nepustím znovu a jestli ano, tak za hodně dlouhou dobu. To zřejmě způsobuje to téma, které je nejsilnější při prvním shlédnutí, tak proč to ředit další a další projekcí. Ovšem doporučuji všemi deseti!

Velký dar
Orig. název: Gifted
Premiéra: 7. 4. 2017
Délka: 101 min
Režie: Marc Webb
Hrají: Chris Evans, Mckenna Grace, Lindsay Duncan, Octavia Spencer, Jenny Slate, John M. Jackson, Glenn Plummer a další

Hodnocení: Za srdce beroucí rodinné drama o malém nadaném děvčátku, o které se začnou přetahovat dva různé světy, ovšem každý z úplně jiného důvodu. Mary budete zbožňovat.

92%