Kdysi nepochopitelně úspěšný seriál se dočkal svého převedení na plátna kin, jak už tomu v posledních letech bývá. Těžko říct, zda studio skutečně věřilo i v sebemenší možnost úspěchu. Ať je to jak chce, měli by vyházet všechny, co pro financování tohoto sci-fi zvedli ruku.

V rámci seriálové TOPky jsme si před časem připomněli i seriál Strážci vesmíru. Společnost Lionsgate se rozhodla vytvořit jeho filmovou verzi, načež se vyrojily otázky, zda se náhodou nezbláznili a jak z toho chtějí udělat něco, co dnešní rozmazlené publikum přijme a ještě na to půjde do kina. Já do kina nešel, ale nedalo mi to a už jen z encyklopedických důvodů jsem to na kouknul doma.

Nejdříve se stručně podívejme na původní seriál samotný. Pět středoškoláků je vybráno, aby chránili vesmír, resp. Zemi před zlou Ritou, jakousi vesmírnou čarodějnicí. Ta díl co díl, posílá na Zemi jakési své zrůdy. Strážci tedy musí po poradě se Zordonem („guru“ v podobě velké hlavy na obrazovce) navléct obleky, přilby na motokros a efektními salty naskákat před kameru. Chvíli se mydlí hlava nehlava s nepřáteli až jich je tolik, že už to jaksi nezvládají a přichází další fáze boje – morfujeme! Co to je? Jednoduše řečeno, si každý nastoupí do svého robota v podobě nějakého zvířete a bojuje se o úroveň výš. Nečekaně, i to je nakonec málo a je třeba, aby své roboty nakonec spojili v jeden velký „MegaZord“. Takový Optimus Prime. Díky tomu vždy boj vyhrají a připisují si další úspěšnou bitvu. No, a to je vše. Tohle je v podstatě obsah všech dílů s malými detaily, které se liší.

Teď tedy o čem je film? No přesně o tom samém. Ano, nic nového pod sluncem. Abych však filmu nekřivdil, bitva je až druhou částí příběhu. V té úvodní, vidíme pád původních Strážců a zrod nových. Na rozdíl od seriálu, kde jde především o školní premianty, ve filmu se vše točí kolem místních outsiderů a každý si nese nějaké osobní břímě. Nejdříve jsou nám tedy představeny jejich životy a pohnuté osudy a jakousi náhodou se jejich cesty spojí a jsou vybráni jako noví členové Power Rangers. Autoři se snaží vykreslit všechny charaktery tak, aby si každý divák našel toho svého favorita, ovšem nefunguje to. Většina situací je trapná, laciná, plná filmového klišé a hloupostí. Takže po tom, co projdou výcvikem a naučí se „morfovat“, jdou do boje na záchranu svého světa.

Nedokážu posoudit, zda už původní seriálové dílo mělo nějaký skrytý potenciál, ale pokud ho náhodou mělo, ve filmu ho neuvidíte. Chvílemi to připomíná takové Beverly Hills 90210 říznuté Transformers. Příběh je nudný a velice předvídatelný. Představitelé jsou vesměs nesympatičtí, ačkoliv se produkce snažila obsadit sladké tvářičky, a jejich charaktery trapné, nezajímavé a otravné. Scénář se snaží o dodání jakési emoční hloubky, ale nakonec uvízne na mělčině.

Abych nebyl jen negativní, má to i pár, ale jen pár, světlých stránek. První jsou efekty, které mění směšné loutky v uvěřitelný vizuál a odpovídá dnešní době. Druhá je soundtrack. Brian Tyler dokázal dobře trefit styl a dynamiku hudby, které ale převyšuje vše ostatní.

Abychom to shrnuli, jde o odvážný počin odsouzený k záhubě už v období samotného nápadu, kdy měl někdo vsát a říct hlasité „NE“. Dnešní publikum už není tak naivní, aby propadlo něčemu tak lacinému a hloupému. Věřím, že dětem mezi 5-10 let by se to mohlo líbit, ale cílovka to rozhodně není. Nudit se asi vetšinou nebudete, ale rozhodně se co chvíli budete vysmívat tomu, co se ve filmu děje. To je ten problém, není to zábavné, ale směšné. Pokud existuje něco jak kult nebo nadšení fanoušci této značky, rozhodně jsou u vytržení, protože jejich ubohý a prázdný seriál dostal hezčí obal a trochu více bodů IQ, ale pro nezasvěceného je to jen zbytečně ztracených 123 minut života.

Power Rangers: Strážci vesmíru
Orig. název: Power Rangers
Premiéra: 6. 4. 2017
Délka: 123 min
Režie: Dean Israelite
Hrají: Dacre Montgomery, Naomi Scott, RJ Cyler, Ludi Lin, Becky G, Elizabeth Banks, Bryan Cranston, Bill Hader a další

Hodnocení: Dali tomu nové tváře, navíc solidní počítačovou grafiku, osvěžili design, fajn hudbu, ale zbytek je stejně ubohý jako samotný seriál z 90.let. Vyhozené peníze za něco, bez potřebného potenciálu.

25%